Savaşların yol açtığı yıkım, 10 yıllık seramik koleksiyonunda

Konya’da seramik sanatçısı, savaşların neden olduğu yıkıma ve vahşete dikkati çekmek, farkındalık oluşturmak ve gelecek nesillere hatırlatmak için savaş kalıntılarını tasvir eden eserler yapıyor.

AA’nın haberine göre, Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi Ekrem Coşkun, 10 yıl önce başta Orta Doğu olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde yaşanan savaşlardan esinlenerek, hislerine eserlerine yansıtmaya başladı.

SAVAŞTAN ARTAKALAN YIKIM

Coşkun’un eserleri, zamanla, savaştan artakalan yıkımı ve insanlar üzerinde bıraktığı kötü etkileri anlatan mimari yapılara dönüştü.

Gazze’de sivillerin katledilmesini ve yaşanan yıkımı anlatan eserleriyle duyarlılık oluşturmayı amaçlayan Coşkun, zulüm ve katliamın karşısında durmanın bir insanlık görevi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Dünyada ardı arkası kesilmeyen bir savaş var. Ben de bulunduğum alanda buna tepki göstermek istedim çünkü toplu katliamlar söz konusu. ‘Biz de burada sessiz kalmamalıyız.’ diye düşündüm. Kendi alanımda mimari kalıntıları, savaşta zarar görmüş güzellikleri ele aldım. Sonuçta biz güzeli arıyoruz ama gerçekte güzeli kaybediyoruz. Estetikle ilgilenmeye çalıştığımız zaman karşımıza güzelden çok vahşet, yıkım, soykırım, katliam çıkıyor.”

İnsanların zamanla yaşananlara karşı duyarsızlaşmasını da engellemek istediğini, bu konuda 16 eseri olduğunu belirten Coşkun, gelecek nesiller ders çıkarır ümidiyle hatırlamak ve hatırlatmak için eserlerini yapmaya devam edeceğini dile getirdi.

‘HİSSETTİKLERİMİ HİSSETMELERİ, İYİ HİSSETTİRİYOR’

Coşkun, sözlerine şöyle devam etti:

“İş ortaya çıktıktan sonra, küçülüp o işlerin içinde geziyorsun. Samimi şekilde derdini anlatabilmen için onu yaşaman lazım. Yaptığın eser, ne zaman ki izleyiciye kavuştu, sen aradan çekileceksin, artık orada izleyici gezmeye başlayacak. Hedeflediğim dönüşleri alıyorum. Bu güzel bir şey. Hissettiklerimi insanların hissetmeleri, iyi hissettiriyor ve ‘Doğru bir noktadan ilerliyorum’ diye düşündürüyor.”

Eserlerini sosyal medya hesaplarından da paylaşan Coşkun, eseriyle ulusal ve uluslararası sergilere katıldığını, bazı eserlerinin ödül aldığını sözlerine ekledi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir